Marmara Öncü Haber

Havranlı Seyit Onbaşı Dualarla Anıldı

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Havranlı Seyit Onbaşı Dualarla Anıldı
01 Aralık 2023 - 19:25
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Çanakkale Savaşı’nda sırtladığı top mermisinin ateşlenmesiyle savaşın seyrini değiştiren Seyit Onbaşı vefatının 84 üncü yılı dolayısıyla Havran İlçesi Kocaseyit Mahallesinde bulunan kabri başında anıldı.

Vali İsmail Ustaoğlu, Kuva-yi Milliye ruhunun Çanakkale Savaşı’nda vücut bulduğu kahraman Havranlı Koca Seyit’in ölüm yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen anma programına katıldı.

Vali Ustaoğlu, “Seyit Onbaşı, Çanakkale Ruhunun Temsilcisidir”

Kahraman Seyit Onbaşı’nın kabri başında dualar edilen programda, askerler tarafından saygı atışı yapıldı. Çanakkale Savaşları’nın büyük başarıyla sonuçlanmasında önemli rolü bulunan Seyit Onbaşı’nın kabrine karanfil bırakan Vali İsmail Ustaoğlu, “Vatan toprağına düşman çizmesini bastırtmayan koca yürekli Seyit Onbaşı’nın aziz ruhu şad olsun.” dedi. Sözlerine devam eden Ustaoğlu, “Vatanını ve milletini korumak uğruna, bir insanın kaldırabileceğinden çok daha fazla bir yükü omuzuna alan Seyit Onbaşı, Çanakkale ruhunun temsilcisidir. Çanakkale ruhu, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’tür, Seyit Onbaşıdır, kara toprağın bağrında yatan nice şehitlerimizdir. Seyit Onbaşı, ülke olarak esarete boyun eğmeyeceğimizi gösteren, bölgemizin en önemli kahramanlarından biridir. Koca Seyit, Çanakkale savaşlarında kahramanlık timsalidir. Örnek bir şahıs, abide bir şahsiyettir. Mecidiye Tabyasında sırtlayarak kaldırdığı 276 kilogramlık top mermisiyle savaşın seyrini değiştiren Koca Seyit, Mehmetçiğimize de moral kaynağı olmuştur. Onlar vatan müdafaasının her Türk evladının yapması gereken bir şey olduğunu çok iyi biliyorlardı. Eğer ölmek gerekiyorsa canlarını ortaya koyabiliyorlardı. Seyit Onbaşı işte böyle yüksek ruhlu bir insandı. Dünya var oldukça, milletçe Seyit Onbaşı ve bütün kahramanlarımızı her zaman rahmetle ve şükranla anacağız. “ diye konuştu.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

dorokolomontodurunkibelekşisoryollaki tamaharoşi mikoloji fataaamilrok vilork morokarşzorfali porraki şıllitorriki pulliji filletulpu lullu