Marmara Öncü Haber

Balıkesir Peynirleri, Dünya Peynir Yarışması’nda

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Balıkesir Peynirleri, Dünya Peynir Yarışması’nda
27 Ekim 2023 - 20:12
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Dünya Peynir Yarışması’nda Türkiye’yi temsil edecek ilk şehir olan Balıkesir, “50 Peynirli Şehir Balıkesir” kitabı ile şehirde yarattığı kültürel ve ekonomik başarıların ardından Türkiye’nin yerel-geleneksel peynirlerini global pazara taşıyarak büyük bir adım daha atıyor.

42 ÜLKE, 4000 BİNDEN FAZLA PEYNİR
“50 Peynirli Şehir Balıkesir”in beş peyniri, “The World Cheese Awards 2023” Dünya Peynir Yarışmasında Türkiye’yi temsil edecek. Altı kıta, 42 ülkeden 4000’in üzerinde yerel peynir çeşidinin yer aldığı yarışma 26-28 Ekim tarihleri arasında Norveç’in Trondheim şehrinde gerçekleşecek.

BALIKESİR 5 PEYNİR İLE KATILIYOR
Balıkesir Büyükşehir Belediyesi yarışmaya, dünya birincilik ödülü almış “50 Peynirli Şehir Balıkesir” kitabında yer alan 3’ü coğrafi işaret tescilli 5 peyniriyle katılıyor: Bükdere Küflü Katık, Coğrafi işaretli Manyas Kelle, İvrindi Kelle Coğrafi işaretli, Kirli Hanım, Coğrafi işaretli Savaştepe Mihaliç Kelle.

DÜNYANIN EN BÜYÜK
PEYNİR ORGANİZASYONU
Dünyanın en büyük global peynir organizasyonunda Balıkesir’in peynirleri Türkiye Cumhuriyeti’nin 100.yılında ülkemizi temsil edecek. Ödüllü “50 Peynirli Şehir Balıkesir” Kitabının Yazarları Neşe Aksoy Biber ve Berrin Bal Onur, İngilizce çevirisi yapılan peynir kitapları ile bu uluslararası organizasyonunda Türkiye peynirlerinin tanıtımına katkı sağlayacak.
Yarışma, farklı kökenlere, geleneğe, tat ve tarza sahip ülkelere özgü geleneksel peynirlerin, uluslararası sahnede sergilenmesine, üretimlerinin korunarak devam etmesi için etkin rol üstleniyor.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

dorokolomontodurunkibelekşisoryollaki tamaharoşi mikoloji fataaamilrok vilork morokarşzorfali porraki şıllitorriki pulliji filletulpu lullu