Marmara Öncü Haber

Şehit yakınları ve gazilere 15 bin lira ikramiye verilmesi için kanun teklifi

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Şehit yakınları ve gazilere 15 bin lira ikramiye verilmesi için kanun teklifi
13 Ekim 2023 - 15:31
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

CHP’li Köksal, şehit yakınları, gaziler ve vazife malullerine, Cumhuriyet’in 100. yılı dolayısıyla, 15 bin lira ikramiye verilmesi için Meclis’e kanun teklifi verdi.

CHP Grup Başkanvekili Burcu Köksal, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Yılında Şehit Yakınları, Gaziler ve Vazife Malullerine Yönelik Cumhuriyet İkramiyesi Ödemesi Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ni TBMM’ye sundu.

Köksal, şehit yakınları, gaziler ve vazife malullerine Cumhuriyet’in 100. yılına özel 15 bin TL’lik ikramiye verilmesini içeren kanun teklifinin gerekçesinde şunları kaydetti:

“Ülkemizin ve vatandaşlarımızın güvenliğini sağlamak için canını siper eden şehitlerimize ve gazilerimize tüm imkanlarımızı seferber ederek gerekli desteği sağlamak Türkiye Cumhuriyeti’nin her bir ferdinin vicdani sorumluluğudur. Şehitlerimizin yakınlarına ve gazilerimize yönelik devletimiz tarafından sağlanan destek ne yazık ki yetersiz kalmaktadır. Ülkemizde yaşanan terör olayları

Sonrası büyük bir vicdani sorumlulukla şehit olan kahramanlarımızın yakınlarına ve gazilerimize verilmek üzere toplanan yardım paralarının bile iletilmediği ya da yetersiz kaldığı bilinmektedir. Ülkemizdeki ekonomik koşullar da göz önüne alındığında şehit yakınlarına ve gazilere yönelik sağlanan imkanların arttırılması gerekmektedir.

“Yıllardır süregelen mağduriyetin giderilmesi noktasında atılacak ilk adım olacak”

Mütevelli Heyet Başkanlığı’nı Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın yürüttüğü Türkiye Şehit Yakınları ve Gaziler Dayanışma Vakfı üzerinden bir kısım yardımların yapıldığı ancak yetersiz kaldığı bilinmektedir. Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yılını karşılayacağımız 29 Ekim 2023 tarihinde vatanımızın bütünlüğünü korumak ve vatandaşlarımızın can güvenliğini sağlamak için kendini siper eden şehitlerimizin yakınlarına ve gazilerimize, Cumhuriyet İkramiyesi adı altında 15.000 TL ödenmenin yapılması, yıllardır süregelen mağduriyetin giderilmesi noktasında atılacak ilk adım olacaktır. Bu ödeme gücünü sağlamak, Türkiye Cumhuriyeti’nin sürekli dile getirilen ‘ekonomik güç’ söylemlerini de güçlendirmek için bir adım olacaktır.” dedi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

dorokolomontodurunkibelekşisoryollaki tamaharoşi mikoloji fataaamilrok vilork morokarşzorfali porraki şıllitorriki pulliji filletulpu lullu