Marmara Öncü Haber

BÜYÜK MARMARA DEPREMİNDEN İLK BAŞTA BANDIRMA, ERDEK VE GÖNEN ETKİLENECEK!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
BÜYÜK MARMARA DEPREMİNDEN İLK BAŞTA BANDIRMA, ERDEK VE GÖNEN ETKİLENECEK!
30 Eylül 2023 - 19:01
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Fay hatlarına bina yapılmaması konusunda uyarıda bulunan Jeoloji Mühendisi Aysun Aykan, Büyük Marmara Denizi depreminde ilk başta Bandırma, Erdek ve Gönen’in etkileneceğini söyledi.

Susurluk’ta düzenlenen Deprem Sempozyumunda konuşan Jeoloji Mühendisi Aysun Aykan; Büyük Marmara Depremi için Risk Yönetimi Planı Yapılmalı.
Jeoloji Mühendisi Aysun Aykan; Beklenen Marmara depreminin ülkemizde büyük yıkım yaratacağını ve zararı en aza indirmek için afet öncesi risk yönetiminin doğru yapılması gerektiğini vurguladı.
Balıkesir/ Susurlukta Deprem sempozyumu düzenlendi; Moderatörlüğünü Prof. Dr. Abdullah Soykan’ın yaptığı sempozyuma; Prof. Dr. Şükrü Ersoy, Jeoloji Mühendisi Aysun Aykan ve Prof. Dr. İbrahim Türkmen konuşmacı olarak katıldı.
Jeoloji Mühendisi Aysun Aykan; “Beklenen Marmara Depremi, Marmara Denizi’ne kıyısı olan tüm illeri etkileyecek!
Türkiye deprem ülkesidir; Dünyanın en aktif tektonik kuşaklarından olan Alp-Himalaya Deprem kuşağı üzerinde bulunuyor; bu yüzden zaman zaman deprem haberlerini duymamız çok normal. Ülkemizde 24 kentimizin, 110 ilçemizin, 500’ü aşkın mahalle, 5.5 ve üzeri büyüklükte deprem üreten fay zonları üzerinde yer aldığı bilinmektedir. Bu fayların sakınım bandı üzerinde 100.000’e yakın bina bulunduğu ve bir milyona yakın insanımızın da bu binalarda yaşadığı düşünüldüğünde, ülkemiz ve ülke insanımızın karşı karşıya kaldığı risklerin ne derece büyük olduğu, yaşadığımız son depremle gözler önüne serilmektedir.
6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş Pazarcık ve Elbistan ilçesi merkezli Mw=7.7 ve Mw=7.6 büyüklüğünde meydana gelen depremler ile Türkiye, çok büyük felaket yaşadı. Bu depremler Kahramanmaraş başta olmak üzere 11 kentimizi yerle bir etti. Son 100 yıldaki en büyük depremi yaşadık ve maalesef oldukça büyük bir hasar yarattı. 6 Şubat Kahramanmaraş Depremleri’nden ders almamız gerekiyor. Çünkü böyle büyük depremler ülkemizde yine olacak. Dolayısıyla bu depremden ders çıkarırsak belki risk yönetimini daha iyi yapabiliriz; Dedi.
MARMARA DENİZİ DEPREMİNDEN İLK BAŞTA BANDIRMA, GÖNEN, ERDEK ETKİLENECEK!
Aysun Aykan; Marmara Denizi içinden geçen kuzey koldaki deprem dağılımları ise en son depremlerin 1509 ve 1766 yılında gerçekleştiğini, 200–250 yıllık dönüş periyotları olduğu düşünüldüğünde bu alanın bir sismik boşluk olduğu yani kırılma zamanı geldiğini göstermektedir; Her an beklediğimiz Büyük Marmara Depremi meydana gelebilir! Yapılan çalışmalara göre Marmara Denizi’nde mutlaka 7’nin üzerinde maksimum 7.6 büyüklükte bir deprem olabilir, Burada olacak büyük bir depremden, Marmara Denizi’ne kıyısı olan tüm iller; İstanbul, Balıkesir, Bursa, Yalova, Çanakkale, Kocaeli, Tekirdağ ağır bir şekilde etkilenecektir; Özellikle Marmara Denizi’ne kıyısı olan Bandırma, Gönen, Erdek gibi ilçelerimiz en başta etkilenecek ilçelerimizdir; Bu yüzden buralara çok dikkat edilmesi gerekmektedir; Gerekli tedbirlerin biran önce alınması ve eksiklerin tamamlanması gerekiyor; deprem öncesi risk yönetiminin doğru yapılması gerekiyor! Kentsel Dönüşüm çalışmalarına hız vermemiz gerekiyor! Riskli binalar tespit edilmeli, güçlendirilmeli yada kentsel dönüşüm kapsamında değerlendirilmelidir! Fay hattı üzerine bina yapılmamalı! Dedi

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

dorokolomontodurunkibelekşisoryollaki tamaharoşi mikoloji fataaamilrok vilork morokarşzorfali porraki şıllitorriki pulliji filletulpu lullu