Marmara Öncü Haber

TARIMDA YAPAY ZEKA İLE ÇALIŞAN TARIM MAKİNALARI ÖN PLANA ÇIKACAK

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
TARIMDA YAPAY ZEKA İLE ÇALIŞAN TARIM MAKİNALARI ÖN PLANA ÇIKACAK
20 Haziran 2023 - 21:44
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Bandırma Belediyesi, Bandırma Rotary Kulübü, Bandırma Ticaret Borsası, Bandırma Ziraat Odası, Trakya Birlik Yağlı Tohumlar Kooperatifi iş birliğinde Bandırma’da bu yıl 11. kez Tarım Paneli düzenlendi.

Panelin açılış konuşmasını gerçekleştiren Bandırma Ticaret Borsası Başkanı Can Ata TAN:”Sadece Türkiye’ye değil, dünyada uluslararası rekabet edebilir bir ürün yetiştirebilmek çok önemli. Bu konuda kullanabileceğiniz, faydalanabileceğiniz ne varsa bunları en kısa sürede kazanıp üretime, yatırıma bir an evvel geçirmemiz lazım”dedi.

Tarım Panelinde konuşan Bandırma Rotary Kulübü Başkanı Ziraat Yüksek Mühendisi Burak UĞUR:”Bandırma’nın çok kısa bir süre içerisinde il olacağına inancımız sonsuz. Ancak hem il olma başarısını göstermek hem de tarım potansiyelimizi ortaya çıkarabilmek amacıyla bu salonda bulunan tüm tarım profesyonellerine bir çağrı yapıyorum. Gelin hep birlikte Ticaret Borsamız, Ziraat Odamız, Trakya Birlik Yağlı Tohumlar Kooperatifimiz, Tarım Kredi Kooperatifimiz ve bölgede bulunan tüm tarım dinamiklerimizle beraber buyurun gelin ‘Bandırma Tarım Platformunu’ hayata geçirelim.”dedi.

Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Cem Aldağ’ın moderatörlüğünde yapılan panelde konuşmacı olarak Onbeş Kasım Kıbrıs Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Meltem Onay, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bülent Eker ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Harun Baytekin yer aldı.

İklim Krizi ve tarım ekosistemi konularında sunum yapan Prof. Dr. Meltem Onay, sürdürülebilir tarımın önemine değindi. Onarıcı tarıma bir an önce geçilmesi gerektiğinin altını çizen Onay, su kirliliğinin tarım ve hayvancılıkta tüketilen su aracılığıyla yiyeceklere de etki ettiğini belirtti. Konuşmasında teknolojinin tarımdaki önemine değinen Prof. Dr. Bülent Eker, tarımda ileri teknoloji kullanımı ve yapay zeka hakkında bilgi verdi. Günümüz şartlarında kullanılan tarım makinelerinin oldukça gelişmiş olduğunu belirten Eker, yapay zeka yardımıyla tarımın daha da gelişeceğini belirtti. Prof. Dr. Harun Baytekin ise Anadolu Medeniyetleri’nin geçmişten günümüze tarıma katkıları hakkında bilgi verdi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

dorokolomontodurunkibelekşisoryollaki tamaharoşi mikoloji fataaamilrok vilork morokarşzorfali porraki şıllitorriki pulliji filletulpu lullu