Marmara Öncü Haber

İMAR AFLARI DEPREMDEKİ ÖLÜ SAYISINI ARTTIRIYOR

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
İMAR AFLARI DEPREMDEKİ ÖLÜ SAYISINI ARTTIRIYOR
25 Mayıs 2023 - 14:23
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Bandırma Dağcılık ve Arama Kurtarma Derneği (BANDAK)ile Bandırma Kültür ve Eğitim Vakfı işbirliğinde “Depreme Hazır Mıyız?” semineri Santral Kültür merkezinde düzenlendi. Semineri veren Yüksek Mimar, Yüksek İnşaat Mühendisi ve Japonya Yurtdışı İnşaat Şirketler Derneği Genel Sekreteri Yoshinori Moriwaki seminer öncesi yerel basınla bir araya gelerek deprem öncesi gelişmeleri anlattı.

Seminerde açılış konuşmasını yapan KEV Başkanı Yavuz Demiralay, yaşanan depremlerin yansımalarını anlatarak bu felaketlerden ders alınmadığını belirtti.

32 yıldan bu yana Türkiye’de yaşayan Yoshinori Moriwaki tam bir Atatürk hayranı olarak tanınıyor. 15 yaşındaki oğlunun kendini Türk olarak tanımladığını ifade eden Moriwaki, Atatürk’ün Japonya’nın en doğu ucundaki yaptırdığı camiye gittiğini ve ezanı orada dinlediğini söyledi.Türkiye’de depremler domino etkisi ile ilerliyor. Türkiye’de fay hatları doğudan batıya doğru domino gibi tetikleniyor şeklinde konuşmasına başlayan Yoshinori Moriwaki “Türkiye’de deprem tehlikesi eskiden yüzde 90 olarak hesaplanıyordu. Yaşanan Kahramanmaraş depremi ardından bu oran artık yüzde 100 oranında. Dünyada 7 şiddetin üzerinde yaşanan depremler büyük deprem olarak kabul ediliyor. 150 sene kırılmamış fay hattı varsa orada deprem yaşanıyor. Kahramanmaraş’taki fay hattı 500 sene hiç kırılmadığı için enerji biriktirdi. O yüzden çok büyük bir deprem yaşandı. Bandırma büyük deprem beklenen bölgeler arasında 4’üncü sırada yer alıyor. Bandırma’nın yakın çevresinde 5 adet aktif fay hattı bulunuyor. Bandırmada deprem sonrası tsunami yaşanabilir.”

japonya’da imar affı olmaz

İstanbul’dan geçen Kuzey Anadolu fay hattı çok tehlikeli bir fay olduğun altını çizen Moriwaki “ Türkiye’de herkesin büyük depremlere hazır olması gerektiğini söylüyoruz. Çanakkale ve Bursa’da bir deprem olasılığı yüksek. Bu depremlerin ne zaman olacağını tabiî ki bilmiyoruz. Türkiye’deki depremlerde ölü sayıları yüksek oluyor. Bir mimar olarak bu istatistik beni fazlasıyla üzüyor. Bu can kayıplarının yüksek olmasının nedeni Türkiye’de bina stokunun yüzde 60 sının kaçak olmasıdır. İmar afları bu kaçakları arttırıyor. Japonya’da imar affı olmaz.” Dedi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

dorokolomontodurunkibelekşisoryollaki tamaharoşi mikoloji fataaamilrok vilork morokarşzorfali porraki şıllitorriki pulliji filletulpu lullu