Marmara Öncü Haber

Balıkesir’de Eğitimde BİGEP

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Balıkesir’de Eğitimde BİGEP
03 Mayıs 2023 - 14:38
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Balıkesir’in eğitim potansiyeline güç kazandıran, akademik başarıyı daha yükseğe çıkarma hedefiyle yürütülen Başarıyı İzleme ve Geliştirme Projesi kapsamında yapılan çalışmalar, Vali Hasan Şıldak başkanlığında gerçekleştirilen ‘İl Eğitim Değerlendirme Toplantısı’nda ele alındı.

Başarıyı İzleme ve Geliştirme Projesiyle İl genelinde oluşan enerji Balıkesir’in ‘Eğitim Şehri’ olma yolcuğunda alandaki sinerji ve motivasyonu yükseltiliyor. Bu yıl akademik başarının yükseltilmesine daha fazla odaklanan BİGEP eğitimin aktörlerine rehberlik ediyor.

Vali Şıldak’ın öncülüğü ve yakın takibinde ilk günkü heyecanıyla devam eden BİGEP’in 2022-2023 dönemindeki 5’nci değerlendirme toplantısı Balıkesir Öğretmenevinde gerçekleştirildi. Toplantıya Vali Şıldak’ın yanı sıra Karesi Kaymakamı Metin Arslanbaş, Altıeylül Kaymakamı Turgay Hakan Bilgin, İl Millî Eğitim Müdürü Ali Tatlı ve İlçe Milli Eğitim Müdürleri katıldı.

İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı toplantının başında yaptığı sunumda; yürütülen çalışmalar, iyi uygulama örnekleri ve akademik başarıdaki değişimin takip edilmesi için yapılan deneme sınavlarının sonuçları ile ilgili bilgiler verdi. BİGEP kapsamında yapılan deneme sınavlarının ilçe, okul ve ders sıralamalarının okul düzeyinde ve ders bazında alınan sonuçlarının karşılaştırılarak analiz edildiğini söyledi. Deneme sınavlarına sağlanan katılım sayıları, önceki sınav sonuçlarının sıralamalarında çıkış veya iniş yaşayan İlçelerin aylık durumu toplantıda değerlendirilen konular arasında yer aldı. Müdür Tatlı, eğitim alanında yapılan yatırımlar ve devam eden yatırım çalışmalarının güncel durumu ile ilgili bilgi aktarımında bulundu.

Şıldak, “BİGEP Çalışmaları Balıkesir’e Özel”

BİGEP’in aylık olarak değerlendirildiği toplantıda; eğitim alanında son bir aylık dönemdeki gelişmeler, eğitim yatırımları ve takibi, ilçelerde yapılan çalışmalar, eğitim sürecinin bütün parametrelerinin mercek altına alındığını ifade eden Vali Şıldak basın mensuplarına yaptığı açıklamada, “Bugünkü toplantımızda BİGEP’in özellikle bu eğitim öğretim yılında akademik alana odaklanmış olması hasebiyle, Haziran ayında yapılacak LGS ve YKS sınavlarında İlimizin en başarılı şekilde, iyi sonuçları alabilmesi için yaptığımız çalışmaları masaya yatırdık. Tamamen İlimizin paydaşları ve kaynaklarıyla yürüttüğümüz Başarıyı İzleme ve Geliştirme Projemiz; Milli Eğitim Bakanlığımızın temel politikaları ve stratejilerine uygun, il genelindeki başarı seviyesinin yükseltilmesini, öğrencilerimizin yarınlara çok daha donanımlı olarak hazırlanmasını sağlamaya yönelik geniş kapsamlı bir çalışma olarak başarıyla sürdürülmektedir. BİGEP olarak kısalttığımız bu çalışma adeta Balıkesir’in marka değeri haline geldi. Ben bu çalışmanın ortaya konulmasında büyük efor sarfeden başta kaymakamlarımıza, Büyükşehir Belediyemize, belediyelerimize, milli eğitim teşkilatımıza ve bütün eğitim camiasına, okul yöneticilerimize, öğretmenlerimize, destek sağlayan bütün kurumlarımıza, sponsorlarımıza şükranlarımı sunuyorum.” şeklinde konuştu.

Proje kapsamında İl genelinde her ay deneme sınavı yapıldığını sözlerine ekleyen Şıldak, “İl düzeyinde deneme sınavları Balıkesir’de uzun bir süre aradan sonra tekrar yapılıyor. Bunun anlamı şudur; başarı seviyesinin yükseltilmesi için sürekli çocuklarımızın başarı grafiklerinin ölçümlenmesi, gidişatlarının değerlendirilmesi, verilerle bunun desteklenmesi gerekiyor. Hem 7 ve 8’nci sınıflarımız, hem 11 ve 12’nci sınıflarımızın her ay düzenli olarak merkezi ve ciddi hazırlanmış bir sınavla yüz yüze gelmesi, gerçek sınav ortamında başarı düzeylerini test etme imkanı bulması, rakipleriyle sıralamalarının kıyaslanabilir bir şekilde önlerine konması ve her öğrencimizin bir karneyle desteklenmesi açısından bu sınavlar son derece önemli oluyor. Eğitimcilerimiz bu işlere kafa yorarak en doğrusunu, en güzelini ve başarıya götüren yolu seçerek büyük bir gayretle çalışıyorlar. Milli Eğitim Müdürlüğümüz bünyesinde oluşturduğumuz AR-GE birimimiz, ölçme ve değerlendirme birimimiz öncelikli olarak BİGEP çalışmalarını gündeme alıp başarılı bir şekilde sürdürüyorlar. Bu sınavlarla biz çocuklarımızı gerçek sınavlara çok daha doyurucu, çok daha iyi seviyede yaklaştırmış oluyoruz.” dedi.

BİGEP Ruhu Güçlendi

Projenin bir başka uygulamasının her öğrenciye bir öğretmenin danışman öğretmen olarak görevlendirilmesi olduğunu ifade eden Vali ŞIldak, “Ortalama 5-6 öğrencimizin bir danışman öğretmeni var. Yani çocuğumuz okulundaki rehber öğretmenin dışında danışman öğretmeniyle her an buluşup ona soru sorabiliyor, ondan yönlendirme isteyebiliyor, onun desteğini, gayretini her zaman yanında buluyor. Velililerimizle görüşmeler, çocuklarımızın lise düzeyinde meslek eğitimine yönlendirilmesi, doğru tercihler yapabilmeleri için destek verilmesi noktasında da son derece önemli çalışmalara Milli Eğitim teşkilatımız imza atıyor. Netice itibariyle biz bu sene merkezi sınavlarda Balıkesir’in çok daha yüksek başarılara imza atacağını ve çocuklarımızın geleceğe yönelik planlamalarında bu hamlelerin iyi bir dayanak oluşturacağını düşünüyoruz. Çünkü ciddi bir çalışma yürütüldü. Özellikle bu yıl pandemi sürecinin olmaması, tamamıyla yüz yüze eğitim yapmış olmamız ve bunun yanı sıra eğitim kadromuzda eksiklik bulunmaması, okullarımızdaki BİGEP ruhu ve heyecanının çok daha güçlenmiş olması sayesinde başarıyı tabi ki hak ettiğimizi ve çocuklarımızın bu başarıyla buluşacaklarını biz de büyük bir umutla bekliyoruz, buna inanıyoruz.” diye konuştu.

Şıldak, “BİGEP Özendirici ve Heyecan Uyandırıcı”

BİGEP’in gönüllere dokunan, eğitimdeki insan faktörünü hareketlendirmeye, motive etmeye çalışan sloganında da olduğu gibi eğitime yeni bir bakış ve yeni bir motivasyon projesi olarak bütün ilçelerde uygulandığını söyleyen Şıldak, “Çalışmanın kendine özgü pek çok yanı var. Bunlardan bir tanesi ilin tamamında uygulanmış olmasıdır. Eş zamanlı olarak biz Ayvalık’ın, Erdek’in, Sındırgı’nın bir mahallesinde, özetle tüm il genelinde aynı sınavları yapıyoruz, aynı değerlendirmeleri yapıyoruz. Her ay bu toplantılarımızı bir ilçemizde gerçekleştiriyoruz. Şunu açıklıkla ifade edeyim; her okul müdürümüz, ilçe milli eğitim müdürümüz, öğretmenimiz ortaya koydukları çalışmaların ölçüldüğünü, takip edildiğini, değerlendirildiğini biliyorlar. Hiç bir şey boşa gitmiyor. Başarılı örnekleri, hem öğrencilerimizi, hem öğretmenlerimizi, hem idarecilerimizi değerlendiriyoruz ve ödüllendiriyoruz. Farklı olan tarafımız bu. Uygulamamız tamamen özendirici, motive edici, heyecan uyandırıcı ve ödüllendirici bir çalışmadır. Ödüllerimizi Büyükşehir Belediyemizin sağladığını teşekkürle ifade ediyorum. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi hem ödüllendirmede hem de merkezi sınav kalitesine yakın bir kalitede gerçekleştirdiğimiz, her ay yaptığımız deneme sınavlarımızın da sponsorudur. Bu konuda da Büyükşehir Belediyemize ve destek sağlayan bütün ilçe belediyelerimize ve diğer kurum, kuruluşlara teşekkür ediyorum. BİGEP tamamen Balıkesir’le özdeşleşmiş, ilin bir markası haline gelmiştir. BİGEP’le ilgili asıl vurgulanması gereken bir gönül projesi ve gönüllülük esasına dayanan bir proje olmasıdır. Bizim Balıkesir’de yapmak istediğimiz eğitimle uğraşan bütün aktörlerin, eğitimdeki tüm neferlerin gerçekten eğitim gönüllüsü olarak alanda çocuklarımız, gençlerimiz için her şeyini ortaya koyması, adeta kendini adamasıdır. Biz gittiğimiz okullarımızda, ziyaret ettiğimiz sınıflarımızda çocuklarımızda, öğretmenlerimizde bu enerji yükselmesini, sinerjiyi görüyoruz ve çok mutlu oluyoruz. BİGEP’in zaten en kıymet verdiğimiz özelliği de budur ve bu sayede bu çalışmalarla Balıkesir eğitim alanında son derece geniş bir veri tabanına sahip olmuştur, eğitimle ilgili bütün doneleri, gelişimi, analizleri kapsamlı olarak şu an elimizde tutuyoruz ve bunları her yıl geliştirerek bu projenin üstüne koyarak yolumuza devam edeceğiz.” diye ifade etti.

Balıkesir’in son iki yıldır eğitim yatırımları konusunda altın çağını yaşadığını vurgulayan Vali Şıldak, “Yeni okul yapımları, depreme dayanıklılık konusundaki çalışmaların son iki senede önceki yıllarla kıyaslandığında son derece yüksek seviyeli bir eğilimde olduğunu rakamlar bize söylüyor. Şu anda Balıkesir’de 67 okulumuzun yapım çalışması devam ediyor. Bu büyük bir rakamdır. Balıkesir ölçeğindeki bir il için önemlidir. Bunları onarım ve güçlendirme olarak ifade etmiyorum, sadece sıfırdan yapılan 67 okul inşaatımız şu anda mevcuttur. Bunları da milli eğitim müdürlüklerimiz, kaymakamlıklarımız, YİKOB olarak son derece yakından takip ederek hızlı bir ihale ve kontrol süreci gerçekleştirerek başarıyla devam ettiriyoruz. Biz de bunları yerinde görüyoruz.” diye konuştu.

Balıkesir’in eğitim şehri olacağına vurgu yapan Şıldak, “Eğitim alanında özellikle son dönemdeki bu yatırımlar, eğitim alt yapısının güçlenmesi, fiziki altyapı eksiklerinin giderilmesi, bu konuda hem büyükşehir belediyemizin hem milletvekillerimizin verdiği destekler, bakanlığımızın bu konuya verdiği özel önem ve bunlara ilave olarak BİGEP’in getirdiği katkılar, bu konudaki iyileşmelerle birlikte Balıkesir bir eğitim şehrine dönüşecek. Balıkesir’le ilgili hedefler; tarım şehri, hayvancılık şehri, sanayi şehridir. Ben göreve geldiğimden bu yana şunu dillendiriyorum, bunlara iki şey daha ekliyorum; İlimizin birincisi eğitim şehri, ikincisi turizm şehri olmasıdır. Eğitim ve turizm alanındaki hamleler çok önemli. Balıkesir’i yarınlarda, gelecekte daha yüksek yerlere yaklaştıracak olan, adeta seviye atlatacak olan girişimler turizm ve eğitim alanındaki çalışmalardır.” ifadelerine yer verdi.

Toplantının ardından eğitim alanındaki enerjiye ortak olan Vali Şıldak ilk olarak Şehit Astsubay Cemil Erkek Ortaokulunu ziyaret etti. Sınıflarında ziyaret ettiği öğrencilerle sohbet eden Şıldak, “İyi bir eğitim almanız hayatınızı belirler. Hayata tutunmak için mesleğinizin olması lazım. İyi bir meslek de aldınız eğitime bağlıdır. Burada gördüğünüz konular ömür boyu size gerekli olacak. Meslek hayatınızda hep kullanacaksınız. Bilgi güç demektir. Bilgili olursanız güçlü olursunuz o yüzden derslerinize iyi çalışın. Türkiye’deki gençlerimizin başarılı ve donanımlı olmasını istiyoruz. Kendi öz dilini kullanan bir ülke değerlerine de bir o kadar bağlı olur. Okumazsanız aynı kelimeler cümleler etrafında hayatınızı devam ettirirsiniz. Ama çok okursanız kelime hazineniz geniş olur. Bu yüzden bol bol kitap okumanızı tavsiye ediyoruz. Geleceğimiz sizsiniz ve biz size güveniyoruz. Sizi motive etmek için buradayız.” şeklinde konuştu.

Okul ziyaretinde öğretmenlerle de bir araya gelen Vali Şıldak okulun uyumlu ve verimli çalışma ortamında her bir öğretmenin payı olduğunu söyledi. Şehit Astsubay Cemil Erkek Ortaokulunun yeni kurulan bir okul olmasına rağmen yükselen başarısında emekleri olduğu için öğretmenlere teşekkür etti.

Programına Karesi Halk Eğitim Merkezi’ni ziyaretle devam eden Vali Hasan Şıldak kursiyerler tarafından yapılan el emeği ürünlerle ilgili bilgi aldı. Kursiyerler üreterek güzel ve kaliteli bir zaman geçirme imkanı buldukları için halk eğitim merkezinde olmaktan duydukları memnuniyeti ifade ettiler.

Vali Hasan Şıldak daha sonra T.C. Ziraat Bankası Güzel Sanatlar Lisesi’ni ziyaret ederek öğrenciler ve öğretmenler ile bir araya geldi. Şıldak, okula gelişinde öğrencilerin müzik dinletisi ile karşılandı. Deprem bölgesinden gelen görme engelli Damlagül Yıldız çaldığı ney ile Vali Şıldak ve beraberindekileri hayran bıraktı. Damlagül’e başarılarının ömür boyu devam etmesini dileyen Şıldak, Kütüphanesiz Okul Kalmasın Projesi kapsamında oluşturulan Hasan Aycın Kütüphanesini de ziyaret etti.

Eğitim dolu programı kapsamında Vali Şıldak son olarak Şehit Turgut Solak Fen Lisesi inşaatında incelemede bulundu. Çalışmaların güncel durumu ile ilgili bilgi alan Şıldak, lisenin pansiyonu ve spor salonuyla modern bir eğitim ortamına kavuşacağını söyledi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

dorokolomontodurunkibelekşisoryollaki tamaharoşi mikoloji fataaamilrok vilork morokarşzorfali porraki şıllitorriki pulliji filletulpu lullu