Marmara Öncü Haber

Balıkesir’e İki Yeni Tarıma Dayalı Organize Sanayi Bölgesi Geliyor

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Balıkesir’e İki Yeni Tarıma Dayalı Organize Sanayi Bölgesi Geliyor
27 Nisan 2023 - 7:57
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Bigadiç ilçesinde Jeotermal enerji ile seracılık yapılması planlanan 2 bin 379 dekarlık alanın sera organize bölgesi olarak değerlendirilmesi planlanıyor. Kurulması planlanan Bigadiç Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesinin yaklaşık geniş bir nüfusa hitap etmesi bekleniyor. Belediye Başkanlığına ait jeotermal sahada izinleri alınan ve koordinatları belirtilen noktalarda bin metre derinliğinde 4 adet sondaj açılarak 80 C° sıcaklık 50-60 lt/sn debide toplamda ise 400-500 lt/sn jeotermal akışkan elde edilmesi planlanıyor. 16 Milyon TL bütçeyle jeotermal kuyu açma çalışmalarında sona gelinen çalışmada buna paralel TDİOSB başvuru dosyası çalışmaları devam ediyor.

Edremit Tarıma Dayalı İhtisas Sera (Süs Bitkileri) Organize Sanayi Bölgesi

Edremit Tarıma Dayalı İhtisas Sera (Süs Bitkileri) Organize Sanayi Bölgesi (Edremit TDİOSB) içinde modern ve teknolojik seralarda, katma değeri yüksek süs bitkileri ve çiçek üretiminin gerçekleştirilmesi hedefleniyor. İlçenin sahip olduğu klimatik iklim özellikleri, lokasyon, lojistik avantajları ve kalifiye iş gücü sayesinde kısa sürede alanında önemli başarılar elde edeceği bekleniyor. Ayrıca süs bitkileri ve çiçek üretimine bağlı sanayinin gelişmesi, tarım ve sanayi entegrasyonunun sağlanması amaçlanıyor. Edremit İlçesi Çıkrıkçı Mahallesinde kurulan Edremit TDİOSB alanın toplam 640 bin 527 m2 büyüklüğünde ve proje sahasında toplam 440 bin 093 m2 alanda süs bitkileri ve çiçekçilik yapan modern teknolojik seralarda işlem yapılması planlanıyor. 33.503 m2 alanda ise ihtisas konusuna uygun sanayi tesisleri parselleri de yer alıyor.

Balıkesir Valiliği tarafından çok yakından izlenen ve yönlendirilen her iki çalışmanın Balıkesir tarımındaki çeşitlenme ve yenilikçilik yönünden son derece değerli olduğunu ifade eden Vali Hasan Şıldak projelere öncülük eden Bigadiç Belediyesi ve Edremit Kaymakamlığını da kutladı.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

dorokolomontodurunkibelekşisoryollaki tamaharoşi mikoloji fataaamilrok vilork morokarşzorfali porraki şıllitorriki pulliji filletulpu lullu